Jdi na obsah Jdi na menu
 


Operační systém LINUX

10. 2. 2008

LINUX

Mandriva Linux (dříve Mandrake Linux) je kompletní operační systém vybavený stovkami aplikací pro každodenní použití. Jednou z jeho hlavních výhod je velmi rychlá instalace a snadné základní nastavení. Právě díky této uživatelské přívětivosti patří mezi nejoblíbenější distribuce na světě. A nejen ve světě. V České s Slovenské republice je podle průzkumů již delší dobu nejpoužívanější a nejoblíbenější distribucí právě Mandriva Linux.

Ankety na Internetu i nezávislé testy potvrzují, že Mandriva Linux je nejsnazší na použití pro linuxové začátečníky. Je nasazován především na pracovních stanicích, ale začíná být oblíben i jako serverová distribuce. Lví podíl na tom určitě mají výborné konfigurační nástroje umožňující snadné a efektivní nastavení počítače. Instalace je rychlá a jednoduchá, detekce a nastavení hardwaru probíhá zcela automaticky. Uvnitř je však Mandriva stále výkonný, stabilní a bezpečný operační systém bez virů.

Výhody

Proč je Mandriva Linux tak oblíben u českých a slovenských uživatelů? Důvodů bude zřejmě více, jmenujme alespoň některé z nich:
  • Snadná instalace a obsluha - většinu vlastností počítače lze velmi rychle nastavit v Ovládacím Centru. Konfigurační nástroje jsou k dispozici v grafickém režimu, jsou přehledné a intuitivní. Instalace celého systému je jednoduchá a s kompletním softwarovým vybavením jde o záležitost na pár desítek minut.
  • Kvalitní české produkty - produkty Mandriva Linux jsou vyráběny v České republice a reflektují potřeby českých a slovenských uživatelů. Obsahují kvaliní a oceňovanou dokumentaci v podobě několika knih, které vás provedou instalací a nastavením systému nebo ovládáním linuxových programů.
  • Množství softwaru - produkty Mandriva Linux obsahují několik CD a DVD, které jsou plné softwaru. Vše máte po ruce vždy, když to potřebujete. Download edice poskytovaná na FTP serverech jsou tři CD nebo jedno DVD plné softwaru. Pokud k tomu připočítáte další zdroje aplikací, dostanete obrovské množství aplikací, které je k dispozici v podstatě zdarma.
  • Inteligentní správa softwaru (balíčků). Mandriva používá systém balíčků rpm ale pomocí svých nadstaveb (textové urpmi, grafický rpmdrake) řeší nejčastější problém při instalaci: závislosti na jiných balíčcích. Také aktualizace balíčků (např. opravy) je při nastavených zdrojích až neskutečně jednoduchá. Jedním příkazem nebo několika kliknutími máte rázem stáhnuty a nainstalovány všechny dostupné opravy pro Váš systém.
  • Podpora je silná především ze strany linuxové komunity. Mandriva provozuje pro své uživatele několik serverů, kde se mohou ptát (mohou i odpovídat, pokud vědí) Na těchto serverech najdete i spousty dokumentace zajímavostí od ostatních uživatelů. Naším záměrem je poskytnout pro česky hovořící uživatele adekvátní místo - tento server.

Mandriva: komunita, vývoj a vývojáři

Výraznou vlastností Mandrivy je spolupráce uživatelů na samotné podobě distribuce. Mnoho a mnoho uživatelů stahuje beta verze a hledá chyby, které pak hlásí vývojářům. Ozývají se také s nápady na změny nebo navrhují různá vylepšení.

Mandriva je svým uživatelů vděčná. Vývojáři s uživateli spolupracují (což není úplně obvyklé :)) a také odpovídají v konferencích na jejich dotazy. Mandriva Free Edition (dnes 3xCD nebo 1xDVD) je na FTP serverech o mnoho dříve než jsou k dostání oficiální krabicové verze produktů. Contrib se plní spoustou dalších užitečných programů. V případě objevené chyby se na FTP velmi rychle objeví ke stažení aktualizovaný balíček s opravou.

Na tomto serveru najdete spoustu zajímavých informací - odkazy na stažení, dokumentaci, rady uživatelům, diskuse o problémech a další, viz navigační menu vlevo na stránce. Další informace jsou na serverech provozovaných Mandrivou najdete mnoho informací. Na MandrivaExpert si můžete nechat poradit od experta - také z řad uživatelů. Experti jsou za své dotazy dokonce hodnoceni a zdá se, že je tento systém pro ně silně motivující! Na MandrivaForum jsou denně novinky a komentáře týkající se nasazení Mandrivy, nového software, řešení problémů apod. A nakonec MandrivaUser, kde najdete manuály, návody na řešení problémových situací, HOWTO dokumenty a další.

The Cooker je předobrazem toho, jak bude vypadat další verze. Není sice určen pro běžné uživatele ale lze si z něj, v případě potřeby, stáhnou nejnovější verze Vámi používaných programů. Vetšinou fungují.

Co obsahuje, kdo to používá?

V Mandrivě najdete nejnovější verze grafických rozhraní KDE, GNOME, WindowMaker, Enlightenment, XFCE, IceWM nebo AfterStep. Několik Office balíků (OpenOffice, KOffice a součásti tzv. GNOME Office) nebo výkonný a odladěný systém pro publikaci TeX (i s jeho nástavbami LaTex, LyX). Samozřejmostí jsou programy pro Internet - WWW browsery (Mozilla, Galeon, Konqueror), mnoho klientů pro ICQ, AOL Messenger, Napster, IRC, FTP, News. Součástí instalace jsou i programy pro práci s grafikou a multimédii, programy pro vypalování, archivaci a mnoho dalších. V instalaci je také elektronická dokumentace k Mandrivě a HOWTO-dokumenty v angličtině.

Vývojáři mají k dispozici vývojová prostředí (GLADE, KDevelop), kompilátory (GCC) a různé utility. V distribuci najdete mnoho síťových programů, síť je silnou stránkou Linuxu. Díky jednoduše nastavitelným programům a skriptům na zabezpečení počítače je Mandriva stále více oblíbená i na serverech.

Kdo tedy používá Mandriva Linux? Ti, kteří nechtějí (neumí nebo nemohou) trávit hodiny laděním instalace do použitelného stavu:

  • Uživatelé kancelářských aplikací a multimédií, kteří mají částečnou znalost počítačů, potřebující na obsluhu jednoduchou distribuci Linuxu.
  • Střední uživatelé, kteří potřebují systém snadný na instalaci a správu.
  • Profesionálové vyžadující výkonné a stabilní systémy - Mandriva je jeden z nejkompletnějších Linuxových systémů a je velmi oblíben firemními uživateli

Dle našeho názoru je Mandriva Linux jednoduší, co do používání, než ostatní distribuce. Toto zatím potvrzují nezávislé testy serverů zaměřených na Linux.


 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář